Lymfatický systém je z pohľadu starostlivosti oň nedoceňovaný, pritom funguje v ľudskom tele tak isto, ako systém cievny či nervový. Chráni naše telo pred chorobami odstránením baktérií, vírusov, parazitov a toxínov. Tiež pomáha zničiť bunky, ktoré sú staré, poškodené alebo sa stali abnormálne.

Ďaľšími dôležitými funkciami lymfatického systému sú:

  1. odstraňovanie prebytočnej tekutiny a odpadu z tkanív a vracia ho do krvného obehu.
  2. absorbovanie tukov a vitamínov rozpustných v tukoch z tráviaceho systému a ich transportácia do krvného obehu.

Zdroj:www.alphamedical.sk

Lymfatický systém funguje teda ako “kanalizácia” nášho organizmu. Ak nefunguje správne, trápia nás opuchy končatín, zápaly, únava, nespavosť, zápcha, infekcie, celulitída a naša životná sila a energia sa znižuje.

 

Na čo je vhodné lymfodrenážne ošetrenie

 Regenerácia svalstva po nadmernej záťaži, napríklad u športovcov, kedy lymfodrenáž podporuje rýchlejšie odbúranie katabolitov (splodín) bunkového metabolizmu a podporuje regeneráciu svalov a ďalších tkanív.

Syndróm ťažkých nôh, kŕčové žily, opuchy – lymfodrenáž sa používa najmä pri riešení opuchov spôsobených poruchou obehu lymfy. Zrýchlený obeh lymfy podporuje imunitný systém a podieľa sa na potlačení zápalových procesov. Pôsobením na tenké vlákna nervového systému dochádza k potlačeniu bolesti, pôsobením na svalový aparát sa znižuje svalové napätie. Preto je toto ošetrenie vhodné aj pre ľudí s dispozíciou na kŕče.

Detoxikácia organizmu – chudnutie. Lymfodrenáž je výborným doplnkom pri riešení problémov s nadváhou, pretože lymfodrenážou sa aktivuje ‘lenivý’ lymfatický system. Tým sa  zlepšuje metabolizmus celého organizmu a odstraňuje dôsledky nesprávnej životosprávy, ale aj nedostatku pohybu, ktoré majú za následok zlú látkovú výmenu. Drenážou sa uvoľnia lymfatické uzliny a spriechodnia tak cievy, čím sa odpadové látky a toxíny prostredníctvom obličiek dostanú z tela von.

 Celulitída –  keď sa prietok lymfy spomalí, v tele sa hromadia toxické splodiny a vtedy dochádza v určitom mieste k prestavbe tkaniva. To sa navonok prejaví ako celulitída. Lymfodrenáž, ktorá má za úlohu pomôcť prietoku lymfy, môže spomaliť jej ďalšiu tvorbu.

Ďalšie odporúčania

Pri lymfodrenážnom ošetrení treba dbať na predpísané kontraindikácie, nemožno toto ošetrenie absolvovať pri vysokom krvnom tlaku, trombóze, zápale kŕčových žíl, tehotenstve, dojčení, menzese a pri niektorých vážnych ochoreniach organizmu. Odporúča sa doplnenie pitným režimom, správnou životosprávou, pohybom a u nás aj aromaterapeutickými zábalmi. Príďte a poradíme vám.